زیره

    از محصولات كرمان بوده وزادگاه اولیه اش نیز كرمان است .  بیش از 80 درصد محصول مرغوب كرمان از كوه جوپار حاصل می شود . سه نمونه محصول از این منطقه حاصل می شود :

  1.  زیره هفتادم ( رویش : دردامنه های كوه ودر مناطق گرمتر- برداشت : 70 روز پس از عید .)

  2. زیره نودم ( رویش : دارتفاعات بالاتر- برداشت : 90 روز پس از عید -درشتتر و معطرتر.)

  3. كبكو ( رویش : درنزدیكی یخچالها و در ارتفاعات بالای 300  متر-بدون عطر و درشتتر از نوع اول-معمولا خوراك كبكها.)

 نوع مرغوب با رنگی سیاه در كوهستانها به صورت وحشی می روید .

 
 

 پسته

        میوه خاص و سوغات ویژه كرمان پسته است . كرمان امروز بزرگترین منطقه تولید پسته در جهان است. از  بهترین مناطق استان كرمان كه در آن پسته كاشت می شود می توان به رفسنجان، رباط خود كرمان ، بردسیر، شهربابك، زرند و بخشی هم در روستاهای ابارق و تهرود شهرستان بم اشاره كرد .

   

عطریات و عرقیات

 به دلیل ارادت خاص كرمانیها به داروهای گیاهی، كرمان عرقیات بسیار خوبی دارد .در منطقة لاله زار در نزدیكی بافت كرمان عرقیات مخصوصآ گلاب بسیا عالی تهیة می شود .

 
   

 خرما

 پرورش خرما در ایران از 4 تا 5 هزار سال قبل از میلاد شروع شده و خرما مهمترین منبع غذایی مردم در مناطق  خرما خیز بوده است . تنوع خرما ( چهل رقم ) در مناطق خرما خیز استان كرمان كه بیشتر آنها با دیگر ارقام خرما درمملكت تفاوت دارند، نشانه ای از قدمت كاشت این درخت در استان كرمان است . برداشت محصول در مناطق مختلف استان به روش سنتی انجام می گیرد . در ارقام زودرس به صورت "رطب" محصول زودتر برداشت می شود و در ارقام مضافتی برداشت از میانة شهریورماه كشت صورت می گیرد.  از مهمترین مراكز كشت خرما در استان كرمان شهرستانهای بم، جیرفت، كهنوج، كرمان ( شهداد ) و بافت( ارزوئیه) است .

 
   

مركبات

 منشاء اصلی مركبات نواحی حاره و معتدل است . حدود 150 سال است كه مركبات به استان كرمان وارد شده است. مركبات كرمان شامل پرتقال ، لیمو شیرین ، نارنگی، نارنج و گریپ فروت است . این گونه محصولات در شهرستانهای بم ، جیرفت ، كهنوج، كرمان (شهداد) و در جنوب شرقی شهرستان بافت كشت می شوند . مركبات بم و شهداد مرغوبیت خاص و شهرت خوبی دارد .

 
     
 

 دیگر سوغات كرمان :

 
 

 حنا، روشور، پته، قالی، قاووت .

 
 

 شیرینیهای خاص كرمان :

 
 

 كلمپه، كماچ سهن، حلوا، خرمابریز، حاج بادام و حاج پسته ، برشتوك، سوهان زرند، مسقطی سیرجان .