موزه باستان شناسی كرمان در باغ هرندی قرار دارد . باغ هرندی و ساختمان موجود در آن مربوط به اواخر دوره قاجار است . بانی باغ مرحوم عدل السلطان از نوادگان محمد اسماعیل خان وكیل الملك نوری بوده است . این باغ در سال 1313 شمسی به مبلغ چهل هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی از متمولین آن دوره كرمان فروخته شد .

bastan-shenasi01.jpg

این مجموعه از بناهای جالب توجه دوران اخیر است كه به مناسبت توقف تاریخی پهلوی اول در مسیر آخرین سفر تبعیدش اهمیت تاریخی نیز یافته است لذا ساختمان و قسمتی از باغ توسط مالك به وزارت فرهنگ و هنر اهداء گردید و در نهایت سایر بخش های آن خریداری شد . مجموعه باغ هرندی كه در زمان احداث آن خارج از شهر كرمان قرار داشت ، كلیه ویژگی های یك باغ ایرانی را دارا بوده است . 
این باغ از قسمت های مختلف تشكیل شده كه عبارتند از : ساختمان اندرونی ، بیرونی ، بهار خواب ، حمام و آشپزخانه ، اتاق های مستخدمان ، گاوگرد ، حوض و آب نما ، اصطبل و درختان میوه ، بر اثر مرور زمان این باغ دستخوش تغییرات زیادی شده است . 
باغ هرندی اكنون در چهار راه سمیه ( طهماسب آباد ) اول خیابان فردوسی شهر كرمان واقع است و ساختمان اصلی موجود در آن اكنون به موزه های باستان شناسی ( طبقه اول ) و موزه سازهای سنتی ( طبقه همكف ) تبدیل شده است .

bastan-shenasi02.jpg

موزه باستان شناسی :
هدف از برپایی این موزه ، معرفی تمدن های كهن و باستانی استان پهناور كرمان وارتباط تاریخی آنها با محوطه های تاریخی همجوار استان است كه از جمله می توان شهر سوخته ، تل باكون ، تخت جمشید ، شوش و چغازنبیل را نام برد . بدین منظور با توجه به ترتیب دوره های تاریخی و تنوع اشیاء موجود در این موزه با نمونه هایی از اشیاء باستانی مربوط به این مناطق در غرفه های مختلف موزه باستان شناسی آشنا می شویم . 
این موزه از دو بخش كلی دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی تشكیل شده است و شامل غرفه های متعددی است كه عبارتند از : 
غرفه شهداد :
آثار به نمایش گذاشته شده در این غرفه از كاوش های باستان شناسی مجموعه باستانی شهداد است و شامل انواع ظرف های سفالی ، سنگی و فلزی ( برنز ) مربوط به هزاره های سوم و چهارم پیش از میلاد مسیح . از سایر آثار این غرفه می توان به گردنبندهای بسیار ظریف و ظروف سنگی شبیه به دوات اشاره كرد . 
غرفه جازموریان ( قبل از تاریخ ) :
آثار كشف شده از جازموریان شامل انواع سفال های خاكستری رنگ بسیار ظریف و با نقوش زیبا به رنگ مشكی است . آثار این دوره مربوط به اواخر هزاره سوم و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد مسیح است . 
غرفه جازموریان ( دوره تاریخ ) :
آثار مهم دیگری كه از منطقه جازموریان به دست آمده است ، متعلق به دوره پارتی سلوكی ، آمیخته ای از فرهنگ یونان ، آسیای مركزی ، هند و فلات مركزی ایران و میانرودان ( بین النهرین ) است . 
این یافته ها شامل جام های سفالین ، بشقاب ، كوزه ، قمقمه و ریتون های منتهی به سر جانورانی چون اسب ، قوچ ، گاو ، و نیم تنه انسان است . 
غرفه شماره چهار : 
آثار موجود در این غرفه اغلب شامل سفال های مختلف منقوش و نیز حیوانات كوچك برنزی زیبای یافته شده در كاوش های جیرفت است . از سایر آثار مهم این بخش می توان از ظروف برنزی كشف شده در بزنجان بافت نام برد . 
غرفه اسلامی :
سفال های لعاب دار و اشیای فلزی و شیشه های شامل انواع ظروف و پیه سوز و عطر دان ونیز كتیبه های سنگی مربوط به قرون مختلف اسلامی زینت بخش این غرفه است .


bastan-shenasi04.jpg

موزه سازهای سنتی : 
موزه ساز های سنتی دارای 32 عدد ویترین است كه از سازهای سنتی بی نظیری در آن قرار دارد . پنج عدد از سازهای این موزه توسط استاد حسین مسعود ساخته شده اند . وی همچنین شش عدد ساز شامل یك عدد عود ، یك عدد سه تار كه توسط استاد نریمان ساخته شده اند و یك عدد تنبك كه مربوط به دوره قاجار می باشد و نیز دو عدد ساز كه تاریخ ساخت آنها قریب به 50 سال پیش است به موزه سازهای سنتی كرمان اهداء كرده اند . 
در این موزه سازهایی از قبیل قیچك ، سنتور ، رباب ، تنبك ، تار ، دایره ، كمانچه وجود دارد كه در معرض دید علاقمندان و بازدیدكنندگان قرار می گیرد . 
موزه سازهای سنتی كرمان دارای بخش اطلاع رسانی جهت ارائه خدمات صوتی و تصویری از طریق نرم افزار ، سخت افزار ، خدمات اینترنتی و ویدئویی می باشد . در این موزه مركز مطالعه جهت بررسی و پژوهش در زمینه موسیقی سنتی ایران دایر گردیده است . 
سیستم صوتی ویترین ها این امكان را به بازدید كننده می دهد تا ضمن بازدید از سازهای موجود با نحوه نواختن و نیز نوای ساز اساتید بزرگ موسیقی آشنا گردند . همه ساله طبق برنامه مشخص مراسمی تحت عنوان شبی با موسیقی سنتی ایران در این موزه بر پا می شود . در این مراسم اساتید و پیشكسوتان موسیقی با سازهای قدیمی برنامه های جالبی را اجرا می نمایند . در كنار ویترین ها و بر روی دیوار نقاشی های خطی زیبایی اجرا شده و تصاویر و اشعار دلنشینی در زمینه موسیقی اصیل ایرانی به چشم می خورد . تصاویر هنرمندان بزرگ و پیشكسوتان موسیقی ایران نیز زینت بخش قسمت های دیگر موزه می باشد