در این استان چندین لهجه مختلف وجود دارد بدین صورت كه هر منطقه از استان لهجه خاصی دارد:

( البته در هر منطقه بازهم تفاوتهای كوچكی وجود دارد و این چنین نیست كه بتوان گفت كه مثلا كل مركز استان دقیقا مثل هم است)

 

منطقه جنوب و جنوبشرقی(بم،جیرفت،كهنوج،عنبرآباد،)لهجه ای شبیه به استان های جنوبی استان كرمان دارندالبته با تفاوتهای زیاد به طوری كه مثلا وقتی یك بومی بندری با لهجه صحبت كند نمیتوان هیچ كدام از كلمات او را فهمید ولی درجنوب كرمان اینطورنیست.قابل ذكر است كه هرشهر ومنطقه دراستان كرمان كلمات،ضرب ــ المثلها،اصطلاحات و اصوات منحصر به فردخود را دارند.

 

اهالی سیرجان و بخشها و روستاهای اطراف آن لهجه  خاصی دارند كه در هیچ جای ایران وجود ندارد این لهجه جالب و شیرین از اصوات خاصی تشكیل شده كه آن را منحصر از دیگر لهجه ها میكند به صورتی كه به سیرجانی ها این امكان را میدهد با سرعت زیادی صحبت كنند همچنین به بعضی كلمات حروفی اضافه یا كاسته میشود.

 

قسمت شمال غربی كرمان:زرند و بخشهای اطراف لهجه خیلی متفاوتی از كرمانیها ندارد بلكه از كلمات معادل و اصطلاحات خاصی استفاده میكنند.

 

قسمت شمال كرمان (جنوب یزد):مردم شهرستان كوهبنان از لهجه ای بسیار بسیار جالب استفاده میكنند كه میتوان گفت همان لهجه یزدی است البته با تغییرات زیاد و به طرزی طنزگونه كه به نظر من بهترین لهجه استان كرمان است. امیدوارم بتوانید این لهجه زیبا را در ذهن خود مجسم كنید…

 

اهالی شهرستان بافت و روستاهای اطراف لهجه ای كمی شبیه سیرجانی ها ولی با تكه كلمات و اصطلاحات بسیار مختلف دارند كه باعث تفاوت این دو لهجه و البته برتری لهجه سیرجانی میشود.

 

اهالی مركز استان شامل شهرستان كرمان و بخشهای اطراف لهجه ای متفاوت و البته كاملا قابل فهم،ساده و بسیار جالب و پرطرفدار(!) دارند.البته تفاوتهای بسیار كمی بین مركز استان و بخشهای اطراف از نظر كلمات و اصطلاحات وجود دارد.