جام جم آنلاین: دبیر ستاد حوادث غیرمترقبه کرمان با تاکید بر لزوم استحکام بخشی سازه ها در کرمان گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته 18 گسل فعال در استان وجود دارد و تنها منطقه محدودی از سیرجان فاقد گسل است.

محسن صالحی در گفتگو با خبرگزاری مهر در کرمان اظهار داشت: باید فرهنگ مقاوم سازی سازه های ساختمانی را بین مردم استان کرمان گسترش دهیم.

وی تصریح کرد: در استان کرمان 18 گسل وجود دارد که تنها قسمت محدودی از شهرستان سیرجان را شامل نمی شود.

دبیر ستاد حوادث غیرمترقبه کرمان افزود: مردم کرمان باید همیشه آمادگی مقابله با زمین لرزه را داشته باشند و این آمادگی مختص یک زمان خاص نیست.

صالحی افزود: طبق آمار بیشترین تلفات زمین لرزه در کشور به استان کرمان اختصاص دارد که درصد زیادی از این آمار به دلیل تلفات زمین لرزه بم و زرند است.

وی با تاکید بر لزوم اقدامات پیشگیرانه در راستای کاهش تلفات زمین لرزه افزود: تنها یک راه حل برای مقابله با زمین لرزه وجود دارد و آن استحکام سازی بناهای مختلف است.

صالحی افزود: در صورتی که خانه ها مقاوم باشند اگر هزار گسل نیز در کرمان وجود داشته باشد تلفات نخواهیم داشت همانطور که در برخی کشورهای زلزله خیز اینگونه است.

وی با اشاره به مقاوم سازی شهر بم گفت: امروز می توان به جرات گفت بم مقاوم ترین شهر ایران در مقابل زمین لرزه است.

وی با تاکید بر رعایت مقاوم سازی غیرسازه ای نیز گفت: طرح مقاوم سازی وسایل داخل سازه های یکی از مهمترین اقدامات برای کاهش زمین لرزه است.

دبیر ستاد حوادث غیرمترقبه کرمان افزود: این طرح در برخی از مدارس و بیمارستانهای کرمان اجرا شده است زیرا در بسیاری از زمین لرزه ها تلفات به دلیل پرت شدن وسایل داخل سازه ها صورت می گیرد.