تیراندازی در جریان تظاهرات اعتراضی تهران

بر اساس تازه ترین گزارش ها شمار معترضان حاضر در تجمع اعتراضی در مسیر بین میدان انقلاب و میدان آزادی تهران به صدها هزار نفر رسیده است و صدای تیراندازی در جریان راهپیمایی گزارش شده است.

خبر شنیده شدن صدای تیراندازی های پراكنده از سوی شبكه پرس تی وی هم گزارش شده كه یك خبرنگار آن از فرار كردن مردم از صحنه تیراندازی خبر داد.

این خبرنگار برخی از حاضران در راه پیمایی را مسلح توصیف كرد و گفت آنها با شلیك به سوی مردم باعث برهم زدن فضا شدند. 

این تجمع با حضور میرحسین موسوی، مهدی كروبی، محمد خاتمی، محمدرضا خاتمی و غلامحسین كرباسچی برگزار شد كه هدف حضور این افراد در تجمع، دعوت مردم به آرامش اعلام شده است.

میرحسین موسوی كه برای اولین بار از روز انتخابات در میان جمع حاضر می شد، از روی سقف یك اتومبیل برای حاضران در تجمع سخنرانی كرد و برای شركت در انتخابات مجدد ابراز آمادگی كرد.

محمدرضا خاتمی برادر رئیس جمهور پیشین ایران نیز در جمع معترضان به نقل از محمد خاتمی خواستار ابطال نتایج انتخابات و برگزاری انتخاباتی تازه شد.

او كه پس از اعلام نتایج انتخابات به مدت كوتاهی از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد، در تجمع معترضان دولت را به تقلب و دستكاری آراء مردم متهم كرد و گفت: "ما تا زمان ابطال نتایج و برگزاری انتخاباتی تازه به حركت خود ادامه خواهیم داد."

محمد خاتمی نیز با صدور بیانیه ای كه پیش از تجمع تهران منتشر شد، از تظاهركنندگان خواست آرامش خود را حفظ كنند.

بسیاری از طرفداران میرحسین موسوی با لباس های سبز رنگ یا با داشتن عناصری سبز رنگ در پوشش در تجمع حاضر شده اند و شعارهایی مانند "الله اكبر" و "موسوی، موسوی، رای مرا پس بگیر" را سر دادند.

این گردهم آیی در شرایطی برگزار می شود كه وزارت كشور ایران حاضر به صدور مجوز قانونی برای برگزاری تجمع نشد و محمود عباس زاده مشكینی یكی از مدیران این وزارتخانه در روز دوشنبه 25 خرداد (15 ژوئن) اعلام كرد میرحسین موسوی را مسئول هر گونه تبعات این گردهم آیی دانست.

تا پیش از انتشار خبر شنیده شدن صلدای گلوله، گزارشی مبنی بر بروز خشونت بین ماموران نیروی امنیتی و تظاهركنندگان منتشر نشده بود.

آقای موسوی شكایتی رسمی را نیز تسلیم شورای نگهبان كرده است كه قرار است با دستور آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به آن "به دقت" رسیدگی شود.

تظاهرات اعتراضی؛ درگیری با پلیس در كوالالامپور

از زمان انتشار نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ساعات اولیه بامداد روز شنبه، با وجود منع هر نوع گردهمایی در ایران، تظاهرات اعتراضی متعددی در نقاط مختلف ایران و خارج از كشور برگزار شده كه براساس گزارش ها، همچنان ادامه داشته است.

تظاهر كنندگان نتایج اعلام شده انتخابات را، كه حاكی از پیروزی محمود احمدی نژاد با كسب اكثریت قابل توجه آراست، غیرقابل قبول دانسته و دولت را به تقلب در انتخابات متهم كرده اند.

تازه ترین اخبار حاكی از برخورد پلیس در شهر كوالالامپور، پایتخت مالزی با معترضانی است كه مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در این شهر گردهم آمده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از شاهدان عینی پلیس ابتدا از تظاهر كنندگان خواست متفرق شوند و سپس گاز اشك آور به میان تظاهر كنندگان شلیك كرد.

ماموران امنیتی به برخورد خشونت آمیز با تظاهركنندگان متهم شده اند
براساس گزارش های رسیده از تهران و شماری دیگر از شهرها، ماموران دولتی و پلیس ضد شورش به برخورد خشونت آمیز علیه تظاهركنندگان متوسل شده و به گفته برخی از مخالفان دولت، اموال شخصی را نیز هدف تخریب قرار داده اند.

در همانحال، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از برگزاری مراسم جشن و شادمانی محمود احمدی نژاد در برخی نقاط ایران خبر داده است.

در مقابل، در ساعات شب گذشته، مخالفان نتیجه اعلام شده انتخابات در ادامه اعتراضات خود در بام های خانه ها ندای الله اكبر سر دادند.

این اقدام یادآور روش اعتراض سیاسی است كه در جریان انقلاب سال 1979 علیه حكومت وقت ایران به كار گرفته شد.

در آن زمان، در حالیكه برقراری مقررات منع رفت و آمد در ساعات شب مانع از گردهمایی های خیایانی می شد، مخالفان در ساعت معینی در شب بر بام خانه های خود می رفتند و الله ا كبر می گفتند.

در سال های بعد از انقلاب نیز رهبران سیاسی در زمان های حساس از مردم می خواستند به نشانه حمایت از جمهوری اسلامی، به همین نحو عمل كنند.

در خبری دیگر در مورد انتخابات ایران، سایت اطلاع رسانی وزارت كشور آماری را از تعداد رای دهندگان به تفكیك حوزه های مختلف انتشار داده است كه كماكان حاكی از پیروزی محمود احمدی نژاد با اختلاف چشمگیر آراست.

خودداری وزارت كشور از اعلام نتیجه شمار آرا در حوزه های مختلف از جمله نخستین نشانه هایی بود كه باعث تردید مخالفان آقای احمدی نژاد نسبت به نتیجه انتخابات شد.

میرحسین موسوی و مهدی كروبی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در نامه هایی به شورای نگهبان نتایچ اعلام شده انتخابات را غیرقابل قبول دانسته و خواستار ابطال آن شده اند و محسن رضایی، دیگر نامزد این انتخابات هم در نامه ای به شورای نگهبان به موارد متعدد تخلف انتخاباتی اعتراض كرده و آمار انتشار یافته از آرایی را كه كسب كرده مورد تردید جدی قرار داده است