رییس سازمان جهاد كشاورزی كرمان گفت: ‪ ۶۹‬محصول باغی و ‪ ۳۸‬محصول زراعی در این استان تولید می‌شود كه در كمتر استانی این وضعیت وجود دارد.

محمد تكلوزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی علت این گستردگی محصولات كشاورزی را تنوع آب و هوایی بیان كرد. وی گفت: محصولات كشاورزی استان كرمان از مناطق گرمسیر مانند بم و شهداد تا مناطق سردسیر نظیر بافت و بردسیر متنوع است.

او افزود: به رغم خشك و كویری بودن كرمان این منطقه یك استان باغی است و از این نظر رتبه نخست كشور را دارا است.

رییس سازمان جهاد كشاورزی كرمان گفت: ‪ ۱۶/۸‬درصد باغهای ایران در ‪۱۰‬ شهرستان این استان قرار دارد.

وی سطح زیر كشت محصولات باغی را در استان كرمان ‪ ۴۰۲‬هزار و ‪ ۹۸۵‬هكتار اعلام كرد و افزود: بیش از ‪ ۵۵۵‬هزار تن انواع محصولات باغی در این استان تولید می‌شود.

او گفت: ‪ ۳۰۳‬هزار هكتار از این باغها به كشت پسته اختصاص دارد.

وی با اشاره به این كه پسته نخستین كالای صادراتی غیرنفتی است افزود: صادرات این كالا پارسال ‪ ۸۰۰‬میلیون دلار برای كشور ارزآوری داشت.

وی با بیان این كه استان كرمان از نظر تولید محصول گردو رتبه نخست كشور را دارد گفت: صادرات این محصول با ‪ ۱۷‬هزار هكتار سطح زیر كشت در حال پیشی گرفتن از پسته است.

رییس سازمان جهاد كشاورزی كرمان به وجود ‪ ۲۷‬هزار هكتار نخیلات در این استان به جز منطقه جیرفت و كهنوج اشاره كرد و افزود: خرمای بم مرغوبترین در ایران است.

وی اضافه كرد: سالانه بیش از ‪ ۸۷‬هزار تن مركبات نیز در بم، ارزوئیه و شهداد تولید می‌شود.

او همچنین سطح زیركشت محصولات زراعی در استان كرمان را ‪ ۱۸۵‬هزار و ‪۷۰‬ هكتار ذكر كرد و گفت: بیش از یك میلیون و ‪ ۳۰۰‬هزار تن محصول زراعی هر سال در این استان تولید می‌شود.

تكلوزاده افزود: استان كرمان از نظر این شاخص رتبه شانزدهم را در كشور داراست و برخی محصولات به لحاظ عملكرد تولید جایگاه نخست را دارند. وی گفت: برای مثال میزان برداشت گندم در برخی دشت‌های ارزوئیه ‪ ۱۴‬تن در هكتار است كه متوسط این شاخص در كشور كمتر از سه تن است.

وی ذرت دانه‌ای، كلزا، یونجه و سیب زمینی را از دیگر محصولات زراعی شاخص در استان كرمان برشمرد.

او همچنین به قابلیت‌های دامی استان كرمان اشاره كرد و گفت: هم‌اكنون پنج میلیون واحد دامی در این استان وجود دارد.

رییس سازمان جهاد كشاورزی استان كرمان افزود: بیش از ‪ ۸۰‬درصد كرك كشور در شهرستان بافت تولید می‌شود كه از نظر مرغوبیت در دنیا دوم است. وی گفت: گوسفند پشمی نژاد كرمانی نیز جزء ذخایر ژنتیكی كشور است.

وی گاو نژاد جرزی در مناطق معتدل و گرم را از دیگر قابلیتهای دامی استان كرمان عنوان كرد و افزود: شیری كه این گاو تولید می‌كند دو برابر شیر گاوهای دیگر چربی دارد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت ‪ ۱۱‬واحد پرورش ماهی گرم آبی، ‪ ۷۷‬واحد سردآبی و دو واحد میگو گفت: با وجود آن كه استان كرمان ساحل ندارد پارسال ‪ ۶۴۰‬تن آبزی در این استان تولید و عرضه شد.